Pages Navigation Menu

Historia biblioteki

Historia biblioteki

KALENDARIUM

1946r. – POWOŁANIE Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonce powstała na podstawie Dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 roku o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz.U. nr 26 poz. 163). Bibliotekę powołano na Posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej w Zielonce w dniu 13 listopada 1948 roku.

1949r. – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI – Biblioteka działalność swą rozpoczęła w 1949 roku, kiedy to dokonano pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. Biblioteka początkowo nosiła nazwę Gromadzka Biblioteka Publiczna, następnie nazwę zmieniono na Miejska Biblioteka Publiczna.

Początkowo biblioteka znajdowała się w budynku prywatnym, następnie została przeniesiona na ul. Kopernika, gdzie później mieścił się Ośrodek Zdrowia. Ostatecznie biblioteka została ona przeniesiona do bloku nr 14 przy ulicy Długiej 18. Zajmowała tam połowę parteru. Drugą część lokalu najpierw zajmował sklep żelazny, później sklep spożywczy, a następnie Agencja PKO, która zakończyła działalność w 2008 roku, kiedy to została zamknięta.

2009 r. – REMONT W 2009 roku przeprowadzono remont biblioteki. Instytucja zajmuje obecnie cały parter i jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

MBP ulica Długa 18 blok 14

 

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonce posiada 3 filie.